İçeriğe geçin

Çocuk Bakıcısı Nasıl Seçilir?

Çocuk Bakıcısı Nasıl Seçilir?

Her ailenin bakıcı seçiminde aradığı kriterler farklılık gösterebilir. Bazı aileler dil, eğitim, deneyim gibi konuları esas alsa da en önemli unsur şüphesiz ki gelecek olan bakıcının çocuğunuzla samimi bir ilişki kurabilmesi ve iyi vakit geçirmesini sağlamasıdır. Çocuklar hepimizin kıymetlisi olduğu için ilgiyi ve sevgiyi hak ederler. Bu doğrultuda kendi istekleriniz ışığında bir bakıcı seçmelisiniz. Çocuğunuza aynı zamanda farklı şeyler de öğretmesini istiyorsanız seçeceğiniz bakıcının eğitim durumuna, yetkinliklerine, deneyimlerine bakmanız gerekir. Eğer çocuğunuzun kolay vakit geçirebileceği ve eve geldiğinizde sizi mutlu bir şekilde karşılamasını isterseniz onunla iyi anlaşabilecek ortak noktaları olan birini seçmenizde fayda olacaktır. Bakıcınızın geçmişte çocuklarla iyi anlaştığına dair deneyimi olması da büyük avantaj olacaktır. Çocuk bakıcısı seçimi çocuk gelişimi açısından büyük önem teşkil eder.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Çocuk, gününün büyük çoğunluğunu bakıcısı ile geçireceği için çocuğun görüşü de bakıcı seçiminde son derece önemli bir yere sahip olmalıdır. Çocuğun iyi anlaşamadığı, ortak zevkleri olmadığı bir bakıcı seçtiğinizde çocuk, bakıcıyla yapılması gereken her şeyi reddedebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için çocuğunuzun isteklerini iyi bir biçimde bilmeniz gerekir. Seçeceğiniz bakıcının tüm özelliklerini mutlaka inceleyin ve ön bir konuşma gerçekleştirin. Özelliklerinin sizin kriterlerinize uyup uymadığına bakın. Mesela İstanbulda çocuk bakıcısı arıyorsanız bakıcının ikamet ettiği yerin bulunduğunuz yere uzaklığına dikkat etmeniz gerekebilir. İstanbul’un trafiğine takılmadan kendi oturduğunuz semt içerisinde evinize kolaylıkla ulaşacak birisini bulabilirsiniz.

Sadece Bir Süreliğine Bakıcı Hizmeti Almak da Mümkün

Tatile veya bir iş toplantısına gitmeniz gerekebilir böyle durumlarda dönemsel bakıcı olan biriyle anlaşabilirsiniz ve gittiğiniz yerlerde aklınız çocuğunuzda kalmaz. Dönemsel bakıcı seçiminizde de oldukça titiz davranmanız gerekir. Çocuk, bu süre zarfı içerisinde bakıcı ile uyumlu olamazsa bu kısa süreli ayrılıklar onu daha da çok korkutabilir. Çocuk korktuğu zaman da sizin için bu ayrılıklar daha zor olur. Ama çocuğunuzun anlaşabileceği niteliklerde olan birini seçtiğinizde çocuk, iyi vakit geçirdiği için bu süreçlerden korkmayacaktır. Sitemiz üzerinden istediğiniz kriterler doğrultusunda kolaylıkla bakıcınızı seçebilirsiniz.